Jak urządzić pokój dziecięcy?
Pokój dziecięcy to specyficzna przestrzeń. W przypadku niemowlęcia będzie musiał również spełniać oczekiwania karmiących, przewijających i usypiających maluszka Rodziców. Pokój dla niemowlęcia będzie więc wyglądał zupełnie inaczej, niż pokój małego dziecka, pokój ucznia czy pokój nastolatka. Wyposażenie każdego z nich będzie nieco odmienne. Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?
Jak urządzić pokój niemowlęcia?
Pokój niemowlęcia to przestrzeń głównie snu, przewijania i karmienia.DO takich właśnie czynności powinien być przystosowany. Jakie meble wybrać do pokoju niemowlęcia? Przede wszystkim, oczywiście, łóżeczko. Dobrze, by miało wysokie barierki i mogło “rosnąć” z dzieckiem. Materacyk też powinien być łatwy w czyszczeniu. Do tego oczywiście wygodny fotel do karmienia i uspokajania maluszka. Pod ręką komoda ze zdejmowanym przewijakiem i obszerna szafa. Całość niech uzupełnią zabawki i inne dodatki.
Meble do pokoju małego dziecka
Gdy małe dziecko troszkę podrośnie i zacznie chodzić, zmienią się jego wymagania. Po odpieluszkowaniu nie trzeba już będzie go przewijać. Nie trzeba też będzie obawiać się, że wypadnie z łóżeczka. Przewijak i barierki będą więc już zbędne. Fotel będzie zaś pełnił jedynie funkcje rekreacyjne – maluszek będzie chciał po prostu czasami zasnąć przy Mamie lub Tacie. Trzeba mieć to na względzie. Pojawią się za to zabawki.
Meble do pokoju ucznia
Wraz z zerówką i pójściem do szkoły dokonuje się w życiu młodego człowieka pewna rewolucja. Rewolucja powinna dokonać się również w jego pokoju. Wraz z wiekiem powinien też wzrastać udział dziecka w procesie aranżacji pokoju. Głównymi meblami będą łóżko (najlepiej “rosnące” z dzieckiem, bo to będzie okres dynamicznego rozwoju), szafa oraz biurko i krzesło. Przydatną cechą będzie regulacja wysokości blatu, żeby łatwo dostosować ją do wzrostu ucznia a meble mogły służyć długie lata. Można za to pomyśleć o ubraniach, tekstyliach i zabawkach z motywami ukochanych bohaterów.
Pokój nastolatka
Pokój nastolatka to jego prywatne terytorium. Młody człowiek odkrywa własną indywidualność. Wykuwa własne “ja”. Dlatego meble do pokoju nastolatka muszą przede wszystkim być funkcjonalne i podkreślić jego indywidualny styl. Wygodne łóżko lub rozkładana sofa, na której już tylko czasami będzie spać. Biurko, przy którym już tylko czasami będzie się uczyć i które już nie musi być tak obszerne, jak w wypadku ucznia. Ergonomiczne krzesło. Stolik i może pufy, na których usiądą znajomi. Panie docenią obecność lustra czy toaletki. Koniecznie musi być miejsce na gadżety. Nieważne, czy to będzie gitara, sprzęt do ćwiczeń czy może zestaw mat do jogi. Niech młody człowiek zdecyduje, a Ty w nagrodę częściej zobaczysz otwarte drzwi.
Każdy etap rozwoju dziecka to nowe wyzwania. Każdy to pewnego rodzaju rewolucja. I nic dziwnego! Z karmionego piersią niemowlęcia staje się młodym człowiekiem u progu dorosłości, który po raz pierwszy podejmuje poważne decyzje odnośnie przyszłości, zakochuje się, zdaje egzaminy i jeździ na festiwale. Na każdym etapie trzeba zadbać o przestrzeń do spania, przechowywania i nauki oraz zabawy. Każdy będzie urządzony nieco inaczej. I do każdego dobierzemy dla Ciebie odpowiednie meble.